Kako prebaciti Joomla web stranice na novi hosting server?
Pronašli ste jeftiniji hosting? Nezadovoljni ste uslugama trenutnog hosting providera? Ili možda imate web stranice na više hosting servera pa želite sve prebaciti na isti server. Koji god razlog bio, ovaj tutorijal će vas uputiti kako jednostavno napraviti transfer tj. prebaciti Joomla web stranice na drugi server. Sve što trebate je pristup cPanelu na oba servera te kontakt tvrtke gdje ste zakupili domenu. Ukoliko još nemate drugi server provjerite Netih hosting ponudu. Prva dva koraka su ujedno i način da sačuvate backup web stranica.
Prebacivanje možemo podijeliti u 6 koraka:
- 1. Backup Joomla baze
- 2. Backup Joomla datoteka
- 3. Kreiranje baze na novom hosting serveru
- 4. Upload datoteka na novi web hosting server
- 5. Izmjena Joomla konfiguracijske datoteke
- 6. Ažurirajte DNS zapise domene
1. Backup Joomla baze
Prva stvar koju je potrebno napraviti je backup Joomla baze podataka. Ovo se može napraviti putem cPanela tj. phpMyAdmin-a. Da biste pristupili phpMyAdmin sučelju prvo se morate logirati u cPanel. cPanel korisničkom sučelju možete pristupiti kroz internet preglednik upisujući /cpanel nakon domene npr. www.vasa-domena.com/cpanel .
Kada se logirate u cPanel potražite ikonu phpMyAdmin kako bi mogli pristupiti vašoj Joomla bazi.
U phpMyAdmin-u prvo je potrebno odabrati bazu koju želite spremiti. Klikom na ime_baze pojavit će se lista tablica baze koju želite spremiti. Kada ste sigurni da ste odabrali pravu bazu odaberite, odaberite Izvoz ili Export ako je sučelje na engleskom jeziku.
Prilikom exporta Joomla baze možete odabrati više opcija, ali najjednostavnije je ostaviti defaultne vrijednosti te napraviti backup u .sql formatu.
Baza će se spremiti na vaše računalo.
2. Backup Joomla datoteka
Sada kada smo pospremili bazu, potrebno je spremiti i drugi dio Joomla web stranica. Datoteke, slike i ostalo. To možete napraviti na dva načina: putem FTP-a (npr. možete upotrijebiti FilleZilla) ili cPanela. U ovom tutorijalu mi ćemo se bazirati na backup kroz cPanel. Vratite se u cPanel i potražite ikonu File Manager. Kroz File Manager možete jednostavno pristupiti Joomla direktoriju (i ostalim direktorijima i datotekama na vašem hostingu) te spremiti datoteke.
Klikom na File Manager pojavit će se prozor u kojem odaberite Home direktorij te opciju Show hidden files. Ovo znači da će vam se prikazati i .htaccess file koji je isto bitan dio Joomla konfiguracije.
Nakon klika na Go otvorit će se novi prozor u kojem se vidi lista direktorija i datoteka na vašem hostingu. Joomla instalacija se nalazi unutar public_html dirktorija. Kliknite dvaput na ikonu pored public_html kako biste ga otvorili.
Kako bi pospremili sve datoteke Joomla instalacije odaberite Select all i zatim Compress. Na taj način ćemo napraviti jednu .zip datoteku koja sadrži sve Joomla datoteke.
Prilikom zipanja datoteka možete odabrati ime i lokaciju backup datoteke te tip kompresije.
Klikom na Compress File(s) pokrenut će se sažimanje datoteka.
Po završetku pojavit će se lista zazipanih datoteka. Zatvorite taj prozor.
Pronađite vaš .zip backup datoteku u direktoriju gdje ste odabrali da se spremi, odaberite je i kliknite na Download kako bi se backup preuzeo na vaše računalo.
Ovime smo završili sa backupom web stranica sa starog hostinga. Sjetite se da ovo ujedno može poslužiti i kao backup vaših Joomla web stranica.
3. Kreiranje baze na novom hosting serveru
Slijedeći korak je transfer spremljene baze na novi hosting server. U 1. koraku smo spremili bazu sa starog hosting servera na računalo u .sql obliku. Kako bi tablice iz te baze mogli importirati u novu bazu na novom serveru prvo je moramo kreirati. To ćemo jednostavno napraviti kroz cPanel. Ulogirajte se u cPanel na novom hosting serveru. Na početnom ekranu Cpanel-a pronađite MySQL® Databases ikonu.
3.1. Kreiranje nove baze i dodavanje korisnika
Odmah na vrhu stranice ćete vidjeti Create New Database. Upišite ime baze i kliknite na Crate Database.
Nakon što se nova baza kreirala kliknite na Go Back
Sada kada imamo novu bazu moramo joj dodijeliti i novog korisnika. Kod kreiranja novog korisnika bit će potrebno dodati i lozinku. Tu lozinku upamtite jer će nam kasnije opet biti potrebna.
Korisnika ćete jednostavno dodijeliti bazi. Pronađite Add User To Database i kliknite Add.
Otvorit će se novi prozor u kojem možete dodijeliti privilegije korisniku. Odaberite All privileges i zatim Make changes. Privilegije će se dodijeliti.
3.2. Importiranje tablica u novu bazu
Sada imamo novu bazu koja je trenutno prazna. Kako bi imali istu bazu kao i na starom web hosting serveru iskoristit ćemo .sql backup baze iz 1. koraka. Otvorite phpMyAdmin na novom serveru i u stupcu na lijevoj strani pronađite bazu koju ste kreirali u prethodnom koraku. Zatim idite na Import te odaberite .sql backup sa vašeg računala.
Kada ste odabrali datoteku na dnu stranice kliknite na Kreni.
Započet će transfer (upload) baze...
... te će se pojaviti poruka da je import uspješno izvršen. I to je to. Baza je spremna.
4. Upload datoteka na novi web hosting server
Sada kada smo uspješno importirali bazu na novi hosting server potrebno je dodati i datoteke koje smo spremili u 2. koraku. Ovo je kratak i jednostavan korak. Uđite u File Manager u public_html na novom hosting serveru te pronađite Upload.
Pojavit će se novi prozor u kojem možete odabrati datoteku za upload (.zip datoteka iz 2. koraka.
Progres uploada možete pratiti u donjem desnom kutu prozora.
Po završetku zatvorite taj prozor i vratite se u public_html direktorij. Odaberite Reload kako bi vam se pokazala .zip datoteka koju ste upravo dodali.
Kako bismo dobili identičnu strukturu direktorija kao na starom web hostingu potrebno je raspakirati .zip datoteku. To ćemo napraviti kliknuvši desni klik na datoteku i odabravši Extract.
Sustav će nas upitati za putanju gdje želimo napraviti raspakiravanje datoteke. Kako smo već u public_html direktoriju nije potrebno ništa mijenjati nego samo odabrati Extract File(s).
Po završetku možemo još jednom kliknuti na Reload kako bi vidjeli jesu li struktura direktorija identična kao na starom hosting serveru.
5. Izmjena Joomla konfiguracijske datoteke
U predzadnjem koraku moramo izmijeniti Joomla konfiguracijsku datoteku kako bi se Joomla instalacija mogla povezati na novu bazu. Pronađite configuration.php u public_html direktoriju. Kliknite desni klik na nju i odaberite Edit.
U prozoru koji će se pojaviti opet odaberite Edit.
Kada se file otvori pronađite ove linije:
- public $host = 'localhost'; - Ovo obično ostaje isto.
- public $user = 'USERNAME vaše stare baze'; - Promijenite u ime korisnika iz koraka 3.1.
- public $password = 'PASSWORD vaše stare baze'; - Promijenite u lozinku iz koraka 3.1
- public $db = 'IME vaše stare baze'; - Promijenite u ime baze iz koraka 3.1
- public $log_path = '/home/sites/YOURDOMAIN/public_html/logs'; - Potražite kako putanja izgleda na novom serveru. To možete vidjeti u File Manageru.
- public $tmp_path = '/home/sites/YOURDOMAIN/public_html/tmp'; - Potražite kako putanja izgleda na novom serveru. To možete vidjeti u File Manageru.
6. Ažurirajte DNS zapise domene
Kako DNS zapisi još uvijek pokazuju na vaš stari web hosting potrebno je kontaktirati registra gdje ste registrirali domenu te ga zatražiti da promijeni DNS zapise u nove.
I to je to. Transfer vaše Joomla web stranice na novi web hosting je gotov!
Ukoliko ubrzo planirate transfer na novi server provjerite Netih ponudu web hostinga!